Volejbal


Vedoucí: Jiří Koudelák
Termín tréninku:
středa 19:00-21:00

(zimní sezóna v sokolovně)

středa 18:00-20:00

(letní sezóna antukové/plážové hřiště, dle domluvy)

Oddíl volejbal – smíšený

Hledáme volejbalovou mládež cca od 13 do 18 let pro doplnění tréninkové skupiny.
👉Pinkáš si jen tak doma sám/sama, líbí se Ti volejbal, ale nemáš zatím zkušenosti se hrou?
👉Nevadí, přijď se podívat ve středu na trénink, převlečení a sálovky s sebou, čekáme na Tebe.


O nás

Volejbal se v Náměšti hraje již více než 50 let. Původně se začal pravidelně v Náměšti hrát v 70. letech jako doplňkový sport při fotbalové přípravě, iniciátorem byl prof. Kohoutek. Nejprve se hrálo jen vevnitř, ale postupem času se vytvořila parta, která chtěla hrát volejbal celý rok, hrálo se tudíž i venku, na travnatém kurtu u sokolovny. Antukový kurt „na stadioně“ byl zřízen v roce 1986 se svolením SK na jeho pozemku. (volejbal se na něm hrál až do roku 2018)

Dlouhá léta to byl oddíl převážně s mužským zastoupením. Poté do svých řad muži přijali i 2 ženy – nahrávačky. V 90. letech se začalo jezdit na přespolní turnaje smíšených družstev do Olomouce, do Dřevěnic zase na největší turnaj mužských družstev. Oddíl volejbalu byl tedy smíšený, hrál se na rekreační úrovni, i když v týmu hráli i registrovaní hráči (např. Peter Libič, Jan Matiovský, Jan Oulehla). V této době se začínají pořádat domácí turnaje.

V roce 2002 vznikl volejbalový oddíl dorostenců – mladých nadějí, které pravidelně trénovaly, vypracovaly se a zařadily do zkušeného družstva, nastala tak generační obměna. Zdravotní, pracovní a jiné důvody již nedovolují všem původním členům pravidelně chodit na trénink, a tak se družstvo omladilo.

Po roce 2015 nabral oddíl do svých řad další mladé hráče, pravidelným tréninkem se dostávají na dobrou hráčskou úroveň a dnes je tento oddíl již opravdu smíšený, ženy v něm našly své místo. Věkové rozmezí současného složení je od 25 do 67 let. I když jsou v týmu zastoupeny 3 generace, všichni spolu vycházíme, spojuje nás sportovní duch a kamarádství. Dá se říct, že náš oddíl se stává rodinným podnikem a snažíme se průběžně vychovávat malý volejbalový potěr.

Pravidelně se během roku účastníme 3 turnajů – v Olomouci, ve Vranové Lhotě u našich spřátelených volejbalistů a také sami pořádáme 2 domácí turnaje – jeden venkovní na antukovém hřišti a jeden vnitřní ve školní hale. Navíc jsme si v roce 2018 zkusili zahrát v olomoucké halové lize LOL, kde jsme se drželi ve středu tabulky. Pravidelně se naše pánská složka účastní veteránského turnaje mužů v Kobylí a ve slovenském Brezně, se kterým máme dlouholetou družbu. V roce 2013 se na Slovensku umístili na hezkém 3. místě.

Snad největším úspěchem našeho volejbalového družstva byla účast na celostátním volejbalovém turnaji Všesokolského sletu v roce 2000. Postupně jsme se probojovali až do finálového turnaje v Praze, kde hrála také družstva Sokolů z Rakouska. I když jsme jako vítězové Moravy měli velké šance, nakonec jsme skončili na 5. místě, a i to byl pro nás velký úspěch.

V roce 2018 jsme se Kloboukovým turnajem pomyslně rozloučili se starým dobrým kurtem u stadionu a nastalo stěhování celého zázemí k sokolovně. V následující sezóně 2019 jsme začali trénovat na novém antukovém kurtu v Sokolském sportovním areálu. Během tří let se snažíme při pravidelných brigádách a trénincích upravovat a “zajet“ nové hřiště, aby bylo stejně tak dobré jako to staré. Vše tomu nasvědčuje, zázemí, posezení pod pergolou, udírnu máme nejblíž ze všech, atmosféra a doprovodný program ke hře jsou tedy zajištěny. Letní tréninkovou přípravu si ještě zpestřujeme plážovým volejbalem, který hrajeme už patnáctým rokem. Poslední větší úspěchy jsme měli v letech 2020 a 2021 na tradičním Pouťovém turnaji ve Vranové Lhotě, kde je tradičně velká účast družstev, dobrá atmosféra i hra – obsadili jsme krásné 2. místo a rok na to jsme ho obhájili.

Momentálně nás v týmu „trápí“ hodně zranění a mateřských dovolených, tj. velká absence hráčů, ale pevně věříme, že se naše řady opět rozrostou, nemocní se vyzdraví, děti povyrostou, noví zájemci si přijdou zahrát, vytrvají a volejbal se bude hrát nejméně dalších dvacet let.

Volejbalu zdar!

za oddíl sepsala sestra Alice Buiglová

Zleva shora: Petr Arnošt, Peter Libič, Jiří Barveníček, Antonín Vybíral
Zleva dole: Marie Šoupalová, Anna Arnoštová, Veronika Přichystalová, Alice Buiglová
Dole: Jiří Koudelák s míčem    chybí: David Jančík, Helena Kurfürstová, Veronika Šoupalová

Kloboukový turnaj 2018 na starém hřišti u stadionu

LOL Liga – finálový turnaj na antuce, Olomouc, 20.5.2018

LOL liga 2018

Turnaj 2012 v sokolovně

Turnaj 2011 (na starém antukovém kurtu „na stadioně“, kde jsme hráli mezi roky 1986 až 2018)

Turnaj …

Turnaj …